تبلیغات
آپلود عکس دانلود پرسرعت و بروز---مطالب جالب---عکس--نرم افزار----چت(((نظر بدین ))) - اثرات و مزایا و معایب اینترنت و رایانه ها بر امنیت جهانی
دانلود پرسرعت و بروز---مطالب جالب---عکس--نرم افزار----چت(((نظر بدین )))
Email Icon by Parstools.com

بی گمان رایانه ها، و تركیب قدرتمند و امكانات عظیم و سهل آنها همراه با شبكه و بخصوص شبكهء جهانی اینترنت، افق جدیدی را بر روی بشر گشوده است. این تركیب مزایای بسیار زیادی برای بشریت و آرمانهای او را به ارمغان آورده است. آرمانهایی كه در گذشته تحقق آنها بسیار دشوارتر یا تقریبا غیرممكن بود.

منبع    hammihan.com
بی گمان رایانه ها، و تركیب قدرتمند و امكانات عظیم و سهل آنها همراه با شبكه و بخصوص شبكهء جهانی اینترنت، افق جدیدی را بر روی بشر گشوده است.
این تركیب مزایای بسیار زیادی برای بشریت و آرمانهای او را به ارمغان آورده است.
آرمانهایی كه در گذشته تحقق آنها بسیار دشوارتر یا تقریبا غیرممكن بود.
دانش آزاد. ارتباط آزاد. بدون مرز. بدون محدودیت های فیزیكی و زمانی. امكان تكثیر و كپی و تركیب نامحدود. ...

اینها به برقراری بسیاری از آرمانهای مهم انسانی میتوانند تاحد زیادی كمك كنند.
عدالت، آزادی (منظورم آزادی سك*س نیست!!)، دموكراسی، دانش آزاد، صرفه جویی، حفظ محیط زیست...
بی گمان این بحثی بسیار حجیمتر و شیرین است.
اما من در اینجا میخواهم دربارهء جنبهء دیگری از این محیط نوین صحبت كنم.
و ذكر مزایای رایانه و اینترنت فقط بخاطر آن بود كه از اینكه رایانه ها و اینترنت بصورت كنونی میتوانند برای سوء استفاده و تهدید امنیت جهانی مورد استفاده قرار گیرند، عجولانه نتیجه نگیریم كه باید با این ساختار مقابله كرد، آنرا اساسا تغییر داد، به شدت كنترل كرد، و غیره.
رایانه ها و اینترنت و تبادل آزاد و بدون كنترل های شدید آن میتوانند از جنبه های دیگر حتی روی امنیت جهانی نیز تاثیر مثبت داشته باشند. و باید دید تاثیر دركل چیست. هم روی امنیت كشورها و جهان، و هم روی جنبه های دیگر (مثلا اقتصاد، علم و غیره).

و در نهایت یك فرمول جامع كه در آن همهء عوامل با ضرایب اهمیت و سود و زیان خود تركیب شوند خروجی مورد نظر را به ما خواهد داد. اینكه رایانه ها و اینترنت در مجموع غیرقابل صرفنظر كردن هستند (البته اگر میتوانستیم سیر دنیا را عوض كنیم یا جور دیگری زندگی كنیم) تقریبا بدیهی است، اما اینكه آیا میتوان و آیا باید و چه تغییراتی در بعضی پایه ها و یا تنها در سطوح دیگری غیر از پایه انجام داد و غیره، بدیهی و روشن نیست.

شاید بشر بنوعی خودش هنوز درگیر شوك و حجم شدید اطلاعات و پارامترهای این تغییر و توسعه و پیشرفت سریع آن است و بدون آگاهی كامل و دقیق از همهء جوانب آن، همراه با آن پیش میرود و تنها سعی میكند آنرا بهتر و امن تر و در جهت منافع خودش سازگارتر سازد.

ایدهء این بحث از آنجا بنظرم آمد كه چندی پیش تجربهء شخصی كوچكی داشتم.
اما تجربه ای كه تاثیرات و استفاده یا سوء استفاده از آن میتواند اصلا كوچك نباشد.
میتواند روی یك جامعه، یك كشور، و حتی جهان تاثیر بگذارد.
در گذشته چنین امكانی اغلب در دسترس افراد عادی نبود. بسیار دشوارتر یا غیرممكن بود.
و تنها عدهء معدودی و یا اعضای حكومت و قدرت بدان دسترسی داشتند.

امروز مثلا هركسی میتواند مطلب یا خبری را براحتی، سریع، بدون هزینه، جهانی كند.

و افراد در ساختار جهان تاثیرگذارتر شده اند.
شاید این چندان بد نباشد. چون قدرت و انحصار در این زمینه از دست عده ای خاص بیرون آمده و میان عدهء بسیار بیشتری بطور ظاهرا عادلانه تری توزیع شده است.

اما از سوی دیگر، افت قدرت و كنترل مركزی حكومتها، و از میان رفتن مرزهای كشورها، و امكان دخالت یك فرد در سطح جهانی، میتواند موجب خطرات و عوارضی نیز باشد. خطراتی گاه بزرگ.

شاید عوارض و خطرات كوچك و متوسط تاحدود زیادی رخ داده و همواره درحال رخ دادن و عملی شدن هستند و ما همه، آنها را میبینیم، كم یا بیش. اما درمقابل مزایای عظیم این ساختار جدید قدرت توزیع شده و دانش و تبادل آزاد، این خطرات و عوارض كوچك مینمایند.
و احتمالا منهم با این موافقم.
البته شاید نحوهء استفادهء من از این ساختار در این موافقت تقریبا سریع و بی تردید، بی تاثیر نیست.
و شاید عدهء زیادی اینطور نباشند.
و اگر این عده از مقدار حداقلی كمتر باشند (تا این ساختار در مجموع روی بشریت تاثیر مثبت بگذارد)، احتمالا باید گفت این موافقت نمیتواند تعمیم داده شود.


من از این خوشحالم كه با استفاده از اینترنت میتوانم دانش خود را به سرعت بروز كرده و به شدت و با حداكثر سرعت افزایش دهم و تا جا و اشتها دارم این شرایط همینطور هست. و این كار برایم هزینه و مانعی ندارد. به راحتترین و سریعترین شكل ممكن است.


خب من از اینترنت و رایانه سپاسگزارم. چرا كه در دنیای دیگری اینقدر فرصت و لذت پیشرفت و انواع خاصی از قدرت را، احتمالا نمیتوانستم بدست بیاورم. حداقل بسیار دشوارتر میبود.

به یاری این ساختار جدید جهانی، من میتوانم از ثروتمندان و قدرتمندان بسیاری، سبقت بگیرم. آزادانه رشد كنم و لذت ببرم و احساس خوشبختی كنم. بگویم اگر پول و قدرت و خشونتی ندارم، هدر نرفته ام و میتوانم قوی شوم و روزی چیزهایی را كه میخواهم بدست بیاورم. این تقریبا منبع به یكسان در اختیار همه است. صرفنظر از ثروت و امكانات آنها. و این یعنی عدالت.

یعنی شما میتوانید بسته به ظرفیت و استعداد و علاقه و انگیزه و پشتكار خودتان، موازی با دیگران شروع به مسابقه كنید. البته بطور نسبی. چون هنوز عوامل فیزیكی زیادی هم هستند كه میتوانند فعالیتهای فرد را تحت الشعاع قرار دهند. مثلا افرادی كه خیلی گرفتار هستند شاید وقت چندانی برای پرداختن به این جنبه از اینترنت نداشته باشند. اما اگر شما میتوانید ساعتها پای یك رایانه بنشینید، تنها چیزی كه نیاز دارید مقدار حداقلی از تامین امكانات پایهء فردی است. مقداری پول برای پرداخت قبضها، مقداری برای نان و آب و شاید سفره ای كمی رنگین تر، فضا، سقف!، ... . حال شما میتوانید از منبع دانش جهانی استفاده كنید. و چیزهایی را در مدت كوتاهی یاد بگیرید كه پیش از این مردم در سالها و با طی مشقت های فیزیكی یاد میگرفتند.

پست من بازهم پر شد از مزایای اینترنت و نه معایب آن.

و اكنون می اندیشم كه شاید باید عنوان كلی تری برای تاپیك انتخاب كرده و آنرا در جای بهتری تاسیس میكردم.
اما بهرحال من بیش از این روی مزایای كلی اینترنت بحث نمیكنم و به بحث امنیت خواهم پرداخت. شاید بیشتر از خطرات آن. چون فكر كردم این جنبه است كه اكنون اولویت و ضرورت دارد تا ما آگاهی خود را بروی آن متمركز كنیم. درمورد بقیهء جنبه ها خوب یا بد، كم و یا زیاد، آگاهی فوری ما از آنها ضروری بنظر نمیرسد و میتواند بعد از این بحث مورد تحلیل قرار گیرد.


چندی پیش تقریبا بطور تصادفی، و در زمان كوتاهی، با اندكی تلاش، كنترل كامل حدود هزار وبسایت اینترنتی بدستم افتاد. و حتی میتوانم وبسایتهای دیگری را ایجاد كنم كه بطور معمول ممكن نیست یا دشوار است.

داستان از این قرار است كه سایتی برای شركت محل كارم ایجاد كردم و بخاطر كنجكاوی فنی و یادگیری وقتی مشغول بررسی سروری بودم كه سایت شركت ما بر روی آن قرار داشت، به مشخصات لاگین با اكانت ریسلر (واسطه ای كه دامین و هاست را برای شما ثبت و تهیه میكند) دسترسی پیدا كردم.
بنابراین، درواقع به تمام سایتهایی كه آن ریسلر مدیریت میكرد دسترسی یافته بودم.
و هنوز بعد از چند ماه فكر میكنم این دسترسی را دارم، بدون اینكه از آن در حد وسیعی سوء استفاده كرده باشم. احتمالا به سایتهای آینده نیز دسترسی خواهم داشت!!

خب تجربهء من ساده و كوچك است (و شاید فكر كنید قصد خودنمایی دارم).

اما استنباط من از آن میتواند واقعیتی گسترده و مهم باشد.

من فكر كردم اگر به همین راحتی است، چه كارها كه نمیشود كرد.

و چه افرادی كه نمیتوانند اینطور به اطلاعات شخصی دست پیدا كنند، از سایتهای دیگران سوء استفاده كنند، و مهمتر اینكه روی تعادل این ساختار جهانی تاثیری بسیار بیشتر از سهم توزیع شدهء خود در حالت معمول بگذارند.

من متوجه شدم كه امنیت در حوزهء رایانه و اینترنت بسیار پایینتر و امكان و قدرت قابل تحصیل از راههای نامشروع بسیار بیشتر از آنچه بوده است كه بیشتر افراد تصور دارند و ناخودآگاه بر روی این فرض كم و بیش اتكا میكنند. حتی برای خود من بعنوان یك متخصص مشاهدهء این خانه ها و برجها با دیوارهای كوتاه و قفل هایی كه شكستن آنها سخت نیست، تاحدود زیادی غیرمنتظره بود.
و حتی برای خودم این امر خوشایند نبود. چون من دزد نیستم! و خودم خانه ای در این شهر جهانی دارم. و اهل و دوستدار خانه سازی در این شهر هستم. تخصص من در جهت مثبت و مشروع است.
من دوست ندارم رایانه ها اینقدر ناامن باشند. دوست ندارم امكانات اینترنت بعلت سوء استفاده و خطر محدود و از دسترسم خارج شوند.
و اصلا دوست ندارم انحصارگرها در سیاست پیروز شوند.
آنها همیشه بدنبال بهانه هستند.

میدانیم كه نفوذگران زیادی هستند كه به صرف خودنمایی یا گاه با انگیزه های مالی و غیره، دست به تخریب و تهدیدهای جدی میزنند. و باور كردنش سخت نیست كه حتی میتوانند امنیت یك كشور یا جهان را مورد تهدید قرار دهند. حتی شاید نمونه هایش مستند باشد.


فكر كنید یك فرد میتواند با این حجم زیاد از اطلاعات و قدرت پردازش و جاسوسی چه كارهایی بكند.

درمیان چیزهای خیلی عادی و شدنی، از تبلیغات وسیع، فریب و كلاهبرداری و شایعه پراكنی میتوان نام برد.
میتوان مطلبی را از قول شخص مهم در سایت خودش نقل كرد!!
میتوان سایتهای دولتی یا افراد معروفی را در زمانهای حساس دستكاری یا تخریب كرد، یا از آنها اطلاعات مهمی بدست آورد. جاسوسی كرد.
مثلا فرض كنید میشود روی اینكه انتخاباتی را تحریم كنیم یا نه، یا اینكه چه كسی انتخاب شود، تاثیر بگذاریم. شاید این تاثیر چندان بزرگ نباشد، اما ممكن است و ممكن است بحساب آمدنی و سرانجام سرنوشت ساز باشد.
مدیریت اینهمه سایت و اطلاعات نیز به یاری رایانه از توان یك فرد خارج نیست. فقط نیاز به زمان كافی دارد. و نیز دانش و مهارت شخص.

البته بنظر میرسد یكی از دلایل اینكه استفاده از این هرج و مرج ناگزیر، و قدرت و امكانهای بدست آمده آنقدر كه در تئوری امكان دارد زیاد نبوده، عوامل دیگر مثل كم بودن تعداد افراد خبره و مسلط در زمینه های متعدد مربوط است. ضمن اینكه این افراد باید نیت و خصوصیات منفی مربوطه را نیز داشته باشند.

درمورد امنیت اینترنت و رایانه میتوان گفت كه، اطلاعات تنها با برداشتن اولین قدمها در راه كشف آنها، شروع به پدیدار شدن میكنند. اطلاعاتی كه در دنیای واقعی دسترسی بدانها سختتر و كمتر است و امكان جمع آوری و مدیریت و تحلیل آنها خیلی كمتر.

اما در دنیای رایانه همه چیز خیلی ساده تر و سریعتر است، آنهم بصورتی كه میتوان ناشناس ماند و از پشت صحنه و مدتها بدون هیچ جلب توجه و افشا شدن كار كرد.

اتفاقا در بخشی از مقالهء جالبی كه پیشتر خوانده بودم صحبت جالبی در بعضی از این زمینه ها داشت و بطور مثال از قدرت استخراج ارتباطهای ساده یا پیچیده و نهان میان حجم عظیمی از اطلاعات مردم كه در گذشته بعلت دشواری زیاد ممكن نبوده و تهدید محسوب نمیشدند صحبت كرده بود، و رایانه ها را ابزار بسیار قدرتمندی برای نظارت و كنترل شدید دانسته بود كه دموكراسی و حقوق شهروندان و حیطهء خصوصی و امنیت افراد را تهدید میكنند.

شما برای ورود به یك بایگانی كلاسیك دنیای فیزیكی در قدیم، به نیت جاسوسی، باید وارد آن میشدید و در معرض خطر و افشا بودید و وقت و فضای ذخیره سازی محدودی نیز داشتید. هرچند كه یك نابغه بودید!

اما در رایانه تمام این محدودیت ها میتوانند در موارد زیادی برداشته شوند.

سوء استفاده از امكانات اینترنت و رایانه، بحثی بیش از این حجیم و پیچیده است و ابعاد و نمونه های زیادی دارد. اگر توانستم و خواستم و اگر شما نیز خواستید و چیزی برای درمیان گذاشتن داشتید، محدودیتی برای مطرح كردن آنها در این جستار نیست.


راستی هیچ میدانید كه محققان فاجعهء یازدهم سپتامبر (من آنرا برای بشریت یك فاجعه میدانم - امیدوارم دلیلی بر امپریالسم دوستی ام ندانید!!) گفته اند كه اینترنت نقش مهمی در تبادل پنهان و ناشناس اطلاعات لازم برای فراهم آوردن زمینهء این حادثه داشته است؟


حال راست یا دروغ، بهرحال این قابلیت اینترنت را برای سوء استفاده و ایجاد تهدیدهای بزرگ نشان میدهند. اگر راست است كه خب راست است، و اگر دروغ است بازهم اینكه میتوانند بخشی از ماجرا را بدون قابلیت پیگیری و اثبات عكس قضیه به گردن اینترنت بیاندازند خودش نشان از هرج و مرج و تهدید ممكن با آن دارد.طبقه بندی: متفرقه (عمومی)، 
ارسال توسط دانلود . چت . مطلب . عكس . اس ام اس . بازی (download . chat ) ادیب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
محل بنر سایت شما
اگه خواستین بنر شما رو اینجا بزارم بهم بگین اما باید قبلش شما بنر وبلاگ منو بزارین ====================== ================== ***Change language blog*** ====================== ======================

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ