تبلیغات
آپلود عکس دانلود پرسرعت و بروز---مطالب جالب---عکس--نرم افزار----چت(((نظر بدین ))) - آموزش ساخت تلسكوپ (دوربین نجومی)
دانلود پرسرعت و بروز---مطالب جالب---عکس--نرم افزار----چت(((نظر بدین )))
Email Icon by Parstools.com

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 1390/08/6
آموزش ساخت تلسكوپ (دوربین نجومی)


منبع   maketelescope.blogfa

یه كم در مورد كاركرد تلسكوپ:

تلسكوپ شكستی (گالیله ای) ـ همینی که آموزش دادم ـ یك عدسی شیئی دارد و یك عدسی چشمی كه با تقسیم فاصله كانونی عدسی شیئی بر چشمی، بزرگنمایی بدست می آید. كانون عدسی شیئی بر چشمی منطبق  و این دو عدسی هم محور هستند. (دقیقا عکس روبرو) توان تفکیک، یعنی اینکه تلسکوپ جزئیات جرم مورد رصد را چقدر تفکیک می کند و توان جمع آوری نور با مجذور قطر عدسی شیئی متناسب است.. برای درك بهتر و فرمول ها و اصطلاحات حتما  "راهنمای خرید تلسكوپ" و " همه چیز در مورد تلسکوپ" را بخونید.

 

 پس الان ما باید دو تا عدسی را دقیقا هم محور كنیم طوری كه دقیقا كانون ها روی هم قرار گیرد ، به همین راحتی....

دقت کنید که یک تلسکوپ خوب تلسکوپی است که با عدسی های مرغوب و بدون هر گونه خراش یا ساییدگی ساخته شود.

 به عكس با دقت نگاه كنید (حد اقل 5 دقیقه)

 

 حالا بریم سر اصل مطلب

اول وسایل مورد نیاز كه باید از مغازه ابزار فروشی(لوازم ساختمانی) و عینك سازیها و لوازم التحریر و...  تهیه كنید:

1 - عدسی شیئی با شماره +1 (این یعنی فاصله كانونی 1 متر باشد. قطر عدسی باید 65 میلیمتر باشد.) 

2- عدسی چشمی (كوچترین ذره بینی كه مغازه ها دارند قطرش باید 4 سانتی متر باشد و فاصله كانونی 10 سانتی متر. باید كمی دنبال این داخل چند تا مغازه بگردید. به عكس نگاه كنید متوجه می شوید كه چی باید بخرید. البته اگر عدسی كوچكتر با فاصله كانونی كمتر پیدا كردید بزرگنمایی بیشتر می شود و نور متمركزتری به چشم می رسد كه خیلی بهتر است.)

3- لوله پولیكا به طول 140 سانتی متر و قطر 63 یا 65 میلیمتر. بسیار مهم: مطمئن شوید كه لوله صاف است و خمیدگی در طول آن وجود ندارد.(به اندازه قطر عدسی شیئی. 1تا2 میلیمتر كمتر )

4- تبدیلی كه داخل لوله ای كه خریدید قرار بگیرد. (به عكس نگاه كنید)

5- زانویی كه روی  لوله ای كه خریدید قرار بگیرد. (به عكس نگاه كنید)

6- لوله پولیكا به قطر 4 سانتی متر و طول 8 سانتی متر (لوله ای كه داخل طرف كوچكتر تبدیل قرار بگیرد.)

7- مقوای سیاه كدر با  طول 60 سانتی متر و عرض حداقل 30 سانتی متر (عرض خیلی مهم نیست)

8- چسب نواری و چسب برق و چسب قطره ای و....


آموزش ساخت تلسكوپ توسط علیرضا سنایی


 توجه: من بر اساس این عدسی هایی که گفتم بخرید كار كردم و شما اگر عدسی بهتری تهیه كردید با توجه به نكته بسیار بسیار مهمی كه اول كار گفتم(هر 2.5 سانتی متر قطر شیئی حدود 10 برابر بزرگنمایی) فاصله ها و اندازه ها و .... را خودتون تنظیم كنید ولی نحوه كار یكی است.

 اجزا تلسكوپ

آغاز كار :

اول به یك عینك سازی مراجعه كنید و یك عدسی سالم (برش نخورده) با شماره +1 (مثبت یك) بخرید.  یعنی فاصله كانونی عدسی 100 سانتی متر. اگر عدسی با فاصله كمتر خواستید باید شماره را عوض كنید مثلا عدسی شماره +3 فاصله كانونی 30 سانتی متر دارد. برای بدست آوردن فاصله كانونی باید عدسی را جلو یك منبع نور با فاصله ی خیلی زیاد یعنی در بی نهایت برای عدسی (خورشید بهترین منبع نور) قرار دهید بعد عدسی را باید بالا و پایین كنید تا تصویری كه طرف دیگر عدسی تشكیل می شود واضح و دقیقا شبیه منبع نور شود حال فاصله عدسی تا تصویر منبع نور می شود فاصله كانونی.

از لوازم التحریر ذره بینی كه داخل عكس می بینید را تهیه كنید و عدسی آن را بیرون بیاورید.

زانویی كه تهیه كردید یك طرف ضخامت بیشتری دارد كه لوله اصلی تلسكوپ داخل آن باید قرار بگیرد. از همین طرف حدود 2 سانتی متر قبل از خمیدگی زانو را با اره آهنبر ببرید طوری كه قطعه بریده شده به راحتی روی لوله پولیكای اصلی تلسكوپ حركت كند.

با چسب عدسی شیئی را به طرف صاف زانوی بریده شده بچسبانید. دقت كنید كه دقیقا عدسی وسط قرار گیرد.

با چسب عدسی چشمیی كه از ذره بین جدا كرده اید را به لوله ی پولیكای 8 سانتی متری بچسبانید. دقت كنید كه دو طرف لوله باید صاف باشد . اگر عدسی كج به لوله بچسبد با عدسی شیئی هم محور نشده و كانون ها روی هم قرار نمی گیرد. این لوله را داخل تبدیل قرار دهید به طوری كه عدسی چشمی به داخل تبدیل برود.(به اولین عكس نگاه كنید)

احتمالا لوله كوچك داخل تبدیل كمی تكان می خورد. با چسب برق یك دور، دور لوله بپیچید تا لوله داخل تبدیل محكم شود.

60 سانتی متر از لوله پولیكای 140 سانتی متری را ببرید. توجه : در هنگام خرید لوله دقت كنید كه لوله نرم تر را بخرید چون دو نوع لوله با همان قطر و جود دارد كه  یكی محكم بوده و سنگین است و نمی توان در آن شیار ایجاد كرد. (بسیار مهم: دقت كنید كه صاف بریده شود. اگر صاف نبرید هم محور كردن عدسی ها سخت می شود.) لوله  60 سانتی متری را از بالا به پایین به خط راست ببرید (یك شیار در آن ایجاد كنید). این كار برای این است كه لوله ی 60 سانتی متری روی لوله ی اول سوار شود و بتوان آن را به جلو و عقب حركت داد.حالا لوله سالم را داخل لوله 60 سانتی متری (كه شیار دارد و می توان آن را كمی باز كرد) قرار دهید. وقتی دو لوله كاملا روی هم قرار گرفتند مقوای مشكی را دور آن ها بپیچید و وحكم چسب بزنید. حالا شما لوله ای دارید كه می توان طول آن را تنظیم كرد. باید به سختی روی هم حركت كنند چون بعد از تنظیم كردن دیگر نباید حركت كند.(بدنه اصلی تلسكوپ به تصویر نگاه كنید البته تصویر بدون مقوا است و همان طور كه می بینید شیار باز است كه باعث ورود نور شده و تصویر را كمی مات می كند. پس حتما باید روی شیار ایجاد شده را بگیرید)

اندازه لوله اصلی تلسكوپ را تغییر دهید تا 110 سانتی متر شود بعد تبدیل را داخل لوله اصلی تلسكوپ قرار دهید از طرفی كه مقوا پیچیده اید و عدسی شیئی را هم كه در طرف دیگر لوله قرار دهید.

اگر با كاغذ یك لوله بسازید و جلو عدسی شیئی قرار دهید تا فقط نور مستقیم وارد تلسكوپ شود تصویر بهتری را خواهید دید.

 تلسكوپ

 تلسكوپ شما آماده استفاده می باشد. دیدید كه بسیار راحت بود و فقط دقت و حوصله لازم داشت.


امیدوارم الان شب باشد. اگر شب است داخل حیاط بروید و به آسمان نگاه كنید.باید روی زمین بخوابید و به آسمان نگاه كنید. اگر مشتری در آسمان است به مشتری نگاه كنید و لوله ی اصلی تلسكوپ را آن قدر جلو عقب ببرید تا بالاخره دو چیز مانند ستاره كم نور با فاصله خیلی كم در كنار آن ببینید كه همان قمر های مشتری است كه گالیله اولین بار آنها را دید.یا به ماه نگاه كنید و جزئیات بسیار بیشتری با وضوح كامل در آن ببینید و یا به خوشه ی پروین نگاه كنید و در آن 11 ستاره پر نور و ده ها ستاره ی كم نور دیگر را ببینید یا به یك دو تایی نگاه كنید و به وضوح آن ها را جدا از هم ببینید. تنظیم كردن تلسكوپ كار سخت و وقت گیری است كه چند ساعت از وقت شما را می گیرد. توجه كنید كه باید چشم شما از عدسی چشمی فاصله زیادی داشته باشد (8 تا 20 سانتی متر) پس با دور و نزدیك كردن كل تلسكوپ از چشمتان می توانید تصویر واضح تری ببینید.

یك مشكل: پایه تلسكوپ ، كه اگر نسازید رصد كردن كمی سخت می شه.از یك تكیه گاه استفاده كنید یا خودتون ابتكار به خرج بدید و یكی بسازید.

پاسخ به سوالات

من هر روز نظرات رو چک میکنم و مطمئن باشید که به همه سوالات جواب میدم اینو میگم چون یکی گفته بود" اگه هنوز به سوالات پاسخ داده میشه" 

ولی لطفا سوال تکراری نپرسین و قبل از طرح کردن سوالتون تمام سوال و جوابای این پست رو بخونید مطلبای واقعا کاربردی و بدرد بخوری داخلشه . شاید جواب سوالی که در ذهن دارید هم داخش باشه 


به نظر من بهترین کتاب واسه تازه کارای نجوم کتاب "نجوم به زبان ساده " اثر مایر دگانی هست حتما بخونیدیش اگه علاقه مند به نجومیید

علیرضا:تلسکوپ رو درست کردم اما تصویر شفافی نمیده .امکان داره مشکل از ذره بین باشه؟اگربخواهیم بجای ذره بین از عدسی مقعر استفاده کنیم باید ازچه شماره ای استفاده کنیم اصلا گیر میاد؟تصویری که بهم میده مثلا اگر سمت ماه یا یه ستاره بگیری فقط یه نور مبهم نشون میده.....ممنون میشم اگر راهنماییم کنی.

جواب:مطمعن شو كه نور مستقیم از ماه وارد تلسكوپ میشه و مستقیم نورش به چشمت میخوره
چشمتو از عدسی چشمی دور نگه دار حدود 20 سانتی متر و همچنین مطمعا شو که كانونا روی هم افتاده باشه 
من شماره عدسی های مقعر رو نمیدونم و لی میدونم که با عدسی مقعر هم میشه درستش کرد البته فکر نکنم به این راحتی ها گیر بیاد

 

مجید: راستش من دارم تلسكوپ را می سازم ولی تبدلی گیر نیاوردم كه م‍ثل عكس باشه هر چی دیدم قسمت كوچیكش پاینش بود می خواستم ببینم كه آیااین تبدیل ها هم بدرد می خوره یا نه؟

 جواب: نمیدونم منظورت از اینکه قسمت کوچیکش پایینش بود چیه بالاخره یه طرفش کوچیک و طرف دیگش بزرگه و باید چیزی باشه که عدسی رو روش سوار کنی و نور رو هم از خودش عبور بده

 

 کاوه: توضیحات شما کامل است فقط دو تا لوله که داریم یکی 60 و دیگری 80 شیار رو کدوم یکی است؟

 جواب: رو 60 باید باشه

 


کاوه:دیگر اینکه عدسی +1 رو در کدوم لوله  نصب منم؟ و لول پلیکای که عدسی چشمی روش نصب شده باید در تبدیل ثابت باشه یا چهت تنظیم کردن باید متحرک باشه و چقدر( چند سانتی متر )  باید در تبدیل بر تو؟

جواب : عدسی +1 روی لوله ای که شیار نداره و لوله پلیکای کوچیکه اگه به سختی داخل لوله تبدیل حرکت کنه بهتره چون برای تنظیم کردن میشه از اینم استفاده کرد

 


مجید کشانی : با سلام دوباره می خواستم ببینم كه عدسی چشمی باید كجای لوله ی كوچك قرار بگیرد؟(اولش یا آخرش یا وسطش / اگر وسطش است چگونه باید درون لوله بكنیم)

جواب: در آخرش یعنی باید داخل تبدیل قرار بگیره

 

سجاد: سلام. چه فرقی داره از شیئی با f=100cm از یک عدسی دیگر با f=30cm استفاده کنیم.
از نظر وضوح تصویر و بزرگنمایی ان....

جواب: خیلی خیلی فرق میکنه. بزرگنمایی با فاصله کانونی محاسبه میشه. لطفا اگه میخای تلسکوپ بسازی همه پست های وبلاگ مخصوصا "همه چیز در مورد تلسکوپ" و "راهنمای خرید تلسکوپ" رو بخون

 

مجید:1:چرا به جای این كه درلوله ی 60 سانتی شیار ایجاد كنیم از یك لوله با قطر بزرگ تر استفاده نكنیم؟

2:چرا می گویید كه لوله ی 60 سانتی بهتر است روی لوله ی اصلی سخت حركت كند؟

جواب: 1 چون لوله با قطر بزرگتر وجود ندارد (من که پیدا نکردم) باید دقیقا روی همدیگه قرار بگیره تا یک لوله صاف رو تشکیل بده

2 چون بعد از تنظیم شدن دیگه نباید تکون بخوره و باید ثابت بمونه.

 

مراد: تا چه اندازه باید در هم محور کردن دو فاصله کانونی باید دقت داشت یعنی باید اگر چند میلیمتر جابه جا بشه تصویر واضح نیست؟

جواب: باید دقیقا هم محور و فاصله کانونی ها در یک نقطه باشه. البته خود به خود اگه کمی دقت به خرج بدی درست هم محور میشه اگه نباشه  تصوی واضح نمیشه 

 

سوال: اگر لوله را 115cm انتخاب کنیم {ببریم}و بعد با لوله 5cm قطر{با طول 20وقطر 4 دو عدسی را هم محور کنیم} دو عدسی را هم محور و میزان کنیم چه اشکالی دارد این طوری تنظیم خیلی راحت تر است؟

جواب: در اینصورت باید اندازه ها خیکی دقیق باشه که نیاز خیلی به جلو و عقب کردن عدسیها نباشه و لوله با قطر ? بنبایدطولش زیاد باشه که جلو عبور نور رو بگیره

 

امیر : سلام.فاصله کانونی این عدسی 65mm که گفتید زیاده و در نتیجه تلسکوپ موردنظر حتما نیاز به پایه داره .من می خوام یه دوچشمی با همون قطر یا بیشتر داشته باشم اما با بزرگنمایی کم مثلا 70*15 یا 80*15 یا 90*15 .همچین عدسی با این قطر و فاصله کانونی کم که به درد این کار بخوره هست؟

جواب: عدسیی که قطرش زیاد باشه و فاصله کانونیشم کم باشه آره هست مثلا اگه به عینک سازی بگین با شماره +3 بهتون بده فاصله کانونیش 30 سانتیمتر است. اگه یه دوربین دوچشمی بخرید بهتره   چون عدسی چشمی که باید استفاده کنید گیر نمیاد باید فاصله کانونیش خیلی کم باشه

 

میکائیل:سلام آقای سنایی از آموزش ساخت تلسکوژتون ممنونم (خیلی باحاله) من همه چی رو آماده کردم فقط عدسی چشمی که قطرش 4سانتی متره بزرگنماییش چنده؟؟؟به یه عینک سازی گفتم تا یه عدسی رو به قطر 4سانتی دراره و میگه چه بزرگنمایی لازم داره؟؟؟10درجه یا20درجه....؟؟؟؟؟؟ چیکار کنم؟؟؟؟

جواب: باید فاصله کانونیش چشمی بین 2 تا 10 سانتی متر باشه که هر چی فاصله کانونیش کمتر باشه بزرگنماییش بیشتره البته بازم میگم "راهنمای خرید تلسکوپ" رو حتما بخون  

 

میکائیل: بازم سلام راستی اون شیاری که رو لوله ایجاد میکنیم چه جوری باید باشه؟؟؟؟
چند سانت شیار ایجاد کنیم؟؟؟؟ از هر دو طرف شیار ایجاد کنیم یا فقط یه طرف؟آخه لوله ی دیگه به سختی میره داخل اون یکی؟؟؟؟

جواب: باید یک شیار از بالا به پایین صاف داخل یکی از لوله ها ایجاد کنی لازم نیست راحت لوله ها روی هم حرکت کنند

  

افشین:تبدیلی که شما استفاده کردید چند به چنده ؟؟مثلا من تبدیلی که پیدا کردم 6 به 9 بود
لطفا سریعا پاسخ بدید!!!!!!چ

جواب: من تبدیل و لوله ها رو از یک مغازه خریدم و نپرسیدم که تبدیل چند به چنده ولی از داخل عکس معلومه. طرف بزرگ باید داخل لوله اصلی قرار بگیره...

 

سجاد:من از عدسی شیئی با قطر3 cm و f=6.5cm استفاده میکنم.ایا تصویر وضوح کامل دارد.یعنی بزرگنمایی بیش از حد نباشد که وضوح نداشته باشد؟

جواب: فاصکه کانونی عدسی سیئی باید خیلی بیشتر از اینها باشه این عدسی به درد چشمی می خوره

 

الهام:آیا با همین تلسكوپ میشه به كوه یا جنگل و در كل به زمین نگاه كرد؟

جواب: نه

 

امیر : وقتی گفته می شود که یک تلسکوپ برای نمونه 50 میلی متری است یعنی چه ؟
آخر در تلسکوپ دو عدسی وجود دارد. یک عدسی بزرگ در سر تلسکوپ و دیگری لنز کوچکی در پایین تلسکوپ که هر کدام میلی متر خاصی دارند. منظور از میلی متر یک تلسکوپ کدام یک از این هاست ؟

جواب : 50 میلی متر قطر عدسی شیئی است. ÷ست راهنمای خرید تلسکو÷ رو حتما بخون میفهمی به چه درد می خوره این عددایی که می گن.

 

محمد: سوالی دشتم ؟با این تلسکوپ میشه مشتری رو دید؟

جواب : نه ولی میشه سه تا از قمراشو مثل ستاره کنارش دید

 

نیما:با سلام چکارکنیم بزرگنمایی تلسکوپ بیشتر شود اگه بخوایم چشمی با فاصله کانونی کمتر بزاریم گیر نماد و اگه بخوایم شیئ رو تغییر بدیم کیفیت به شدت میاد پایین من حالا چکار کنم ؟

جواب : باید از عدسی هایی با کیفیت بالا و فاصلا کانونی مناسب همون بزرگنمایی ای که می خوای رو تهیه کنی ( فکر نکنم بتونی) پس بیخیال شو و یه تلسکوپ 50 تا 60 هزار تومنی بخر

 

وحید:نقشه ی آسمان شب و چطور دانلود کنیم؟
رفتم به سایتی که گفته بوده ولی نتو نستم دانلود کنم ؟ باید کجاش بریم؟

جواب: بهتره از نرم افزار های نجومی استفاده کنی

 

آرمین:اگه قطر عدسی رو بیشتر کنم مثلا 4 اینچ بزرگ نماییش بیشتر میشه ؟

جواب: بزرگنمایی نه ولی وضوح تصویر و توان جمع آوری نور بیشتر میشه البته شیئی نه چشمی چشمی باید قطرش خیلی کم باشه

 

محبوبه: یه ذره بین دارم با قطر 75 میلیمتر ولی روی جعبه ش نوشته نشده كه فاصله كانونیش چقدره . حالا من از كجا باید بفهمم ؟

جواب: جلو نور لامیی که خیلی دوره (بیشتر از 20 متر) قرارش بده طرف دیگه تصویر واضح میشه بعد فاصله عدسی تا تصویر میشه فاصله کانونی 


احمدی زاده:سلام خسته نباشی_ایا می توان به جای عدسی + 1ازعدسی25/ استفاده کرد؟

جواب: نه نمیشه بازم میگم کل مطالب وبلاگو کامل بخون


امیر موسوی: سلام من دوباره مزاحمتون شدم اما میشه تصاویری رو که با این تلسکوپ رصد کردین تو وبلاگ نشون بدین ممنون.

جواب: من تصویر خاصی ندیدم فقط یه کم چاله های ماه رو واضح تر دیدم و چند تا ستاره بیشتر هابل که نیست


الهام:می خواستم بپرسم که حدودا قیمت ساخت یه تلسکوپ چقدر در می یاد؟

جواب : قبلا گفتم‌‌. حدود 10 هزار تومان سال88


حمید: سلام من تلسکوپو درست کردم اما با عدسی چشمی با فاصله کانونی 1 سانت ولی تصویر اصلا واضح نیست به نظر شما اشکال کجای کاره؟

جواب: اگه تمام مطلبا را کامل خونده باشید که برای بار هزارم میگم تمام مطلبای وبلاگو بخونید متوجه میشید که اشکال کار کجاست ولی من بازم میگم با تلسکوپ دست ساز که هم محور نمیشه و کانونا روی هم نمیفته و جنس عدسی ها خوب نیست تلسکوپ با بزرگنمایی بیشتر از 30 برابر جواب نمیده و میشه مثل اینی که ساختید

 

نگاهی دیگر:1- حتما باید براش پایه ساخت، و الا هم به چشمتون آسیب میرسونین، هم دستتون خسته میشه، هم اعصابتون خورد میشه.
2- مدل شیار و لوله پولیکا زیاد محکم نمیشه، هرقدر هم محکم بپیچیمش و ببندیمش باز به خاطر شیار و دوتکه بودنش، تکون میخوره و بازی داره و به مرور کج میشه.
3- سبک است و با لرزش دست یا باد تکون میخوره.
4- برای مشاهده، باید یا بخوابی که نمیشه، یا آنقدر پایه بلند باشه که بشه زیرش راحت بایستی که پایه حالا از کجا بیاریم اونم بلند، یا روی صندلی بنشینی و با پایه متوسط بنگری که هر سه زخمت داره
5- به علت نداشتن فیلتر عدسی، به دلیل کانونی شدن تصویر و تفاوت شدت نور در روی شبکیه چشم، به چشم آسیب میزنه، مثلا تصویر ماه چشم رو میزنه کاملا محسوسه.
6- یک چشمی است و تماشای کامل صورت نمیگیره، چون هر چشم انسان قابلیت خاصی داره و هر دو باید مکمل هم باشند تا تصویر درست درک بشه و در ادامه، چشم بیکار خسته میشه و برای سلامتی مضره، اگه بشه 2تا درست کرد و با هم ادغام کرد، چی میشه؟ محشر میشه.
7- نوع عدسی های عینک سازی، پُر موجند که برای اشیاء دور به کار نمیان، آنتی رفلکس نشده اند که بازتاب نداشته باشن و از دایره بودن کامل و مرکزیت دقیق برخوردار نیستند، پس توقع بیجایی است که تصویر خیلی واضح باشه.
8- برای دیدن تصاویر دورتر و نزدیکتر، باید فاصله دو عدسی (چشمی و شیئی) تغییر کند، کی گفته باید ثابت باشد؟ مگه همه اشیاء در یک فاصله قرار دارند؟ منتها این نیاز به تغییر و احساس تفاوت، در تصویر با کیفیت بالا معلوم میشه، و در این تلسکوپ شاید تا 10 الی 15 سانت هم که جابجا بشه تفاوت محسوسی در تصویر به چشم نخوره، بهر حال متغیر بهتر از ثابته، البته منظور شما این نبود، منظور عدم تغییر بعد از تنظیم برای هر شیئ هست.

9- اگر برای اون یک دسته یا پیچ تعبیه کنیم که به عنوان وولوم تغییر فاصله دو عدسی و در نتیجه تنظیم تصویر به صورت دستی ازش استفاده بشه، زیبایی کار تازه چشیده میشه. من رفته بودم تو فکرش اما به دلایلی کار متوقف شد، چند راه هست:

الف)از طریق چرخ دنده و نوار دنده دار که یکی روی لوله رویی و دیگری رو زیری مستقر میشه و با چرخش چرخدنده، لوله ها تو هم جابجا میشن که ساده تر به نظر میاد.

ب)از طریق پیچ و مهره که با قرار دادن یک یا چند پیچ بلند به صورت موازی با لوله و نصبش به یکی از دو لوله و عقب جلو کردن لوله دیگر توسط مهره های پشت واشر که عیب هایی داره و مهندسی میخواد.

ج)از طریق اهرم رفت و برگشت که کار ساده ای نیست و برای تغییرات میلی متری بدرد نمیخوره چون میزان جابجایی زیاده و اگه بخوایم کم بشه خیلی باید بزرگ باشه و نمیشه.

د)از طریق چرخش مارپیچ حامل عدسی چشمی در داخل لوله و رفت و آمدش در اون به صورت پیچ و مهره که 1کار مهندسی مشکله و بالکل با لوله پلیکا نمیشه،

اگه میشد با لوله فلزی، یا چوب، یا لوله ای با قابلیت قلاویز و حدیده آن هم به صورت دنده درشت بکار برد، شاید این روش خوب بود.

ه) شاید راههای دیگه ای هم باشه ...

جواب یکی یکی سوالا:۱.پایه رو قبول دارم ولی اگه بخابی روی زمین و پا هاتو روی هم بندازیو با انگست پات بالای تلسکوپ رو بگیری و با دستات پایین تلسکوپو دیگه نه خسته میشی و نه به چشمت آسیب میزنی 

۲. من شیار رو کار کردم و هیچ مشکلی نداره اگه جنس لوله خوب باشه خم شدنی در کار نیست

۳. اونقدر سبک نیست که باد بتونه تکونش بده

۴. من که میخابم و راحت رصد میکنم

5.دقیقا درسته ولی با یه تلق مشکی میشه یه فیلتر خوب ساخت

6. عزیزم اون دوربین دوچشمیه که دوچشمیه... من که هر چی تلسکوپ دیدم یه چشمیه

7. چون بزرگنمایی زیاد نیست تصویر واضحه ولی کاملا قبول دارم اول کار هم گفتم پیدا کردن عدسی کار سختیه و اگه کسی عدسی بهتر پیدا کنه این مطلب بهترین راهنمایی که بتونه یه تلسکوپ خوب بسازه

8. من که نگفتم ثابته. هم لوله های پولیکا جلو و عقب میشن و هم لوله ای که عدسی چشمی داخلشه تکون میخوره

9. خودت جوابشو پیدا میکنی

محمد: فرمول بزرگنمایی تلسکوپ بازتابی چیه؟؟هرچی تو اینترنت گشتم پیدا نکردم.

جواب:راستشو بخوای خودمم نمیدونم ولی فکر کنم فرقی با شکستی نکنه

حمید:مرسی خوندمش خوب بود
یه؟شما مدرک و رشته تون چیه در ضمن چند ساله تونه/اگه تونستید در مورد ساخت بال گرد هم بذارید چون چیز درسته تو این سایت های ایرانی پیدا نمیشه غیر از تبلیغ
باتشکر از زحمات شما

جواب .من 19 سالمه , مکانیک سیالات میخونم , بلدم نیستم هلیکوپتر بسازم ممنون از نظری که دادی

جواد: با سلام و خسته نباشی.تلسکوپی با مشخصات(شیئ فاصله کانونی 65 وقطر 6 سانتی متر)و(چشمی با فاصله کانونی 10 وقطر 4 س م)زمانی که به ماه ویا ستاره ای نگاه می کنم فقط نور نشانم میده اشکال کارم را کجا می دانید؟

جواب: اول اینکه قطر عدسی چشمی خیلی بزرگه و دوم اینکه احتمالا حم محور نیستند و شایدم عدسی هایی که استفاده کردی کدر باشن

سعید: می خواستم یه دوربین شکاری کوچک و نسبتا قوی بسازم .میشه لطفا بگید که از چه عدسی هایی و با چه نمره هایی باید استفاده کنم.و چه جوری اونا رو بچینم. با تشکر فراوان

جواب: کارکرد دوربین شکاری و تلسکوب مثل همه فقط باید از عدسیهای کوچکتر استفاده کنی ولی به نظر من یکی بخری هم ارزونتره و هم بهتر کار میکنه و هم بیشتر کار میکنه چون عدسیایی که لازم داری گیر نمیاد

امیر:ببخشید می خواستم بدونم چرا با یک لوله نمی سازی (بهتر بگم با یه لوله بسازم اشکالی پیش می آد؟)خیلی ممنون
 

جواب: باید طولش عوض شه و برای نگه داریم بهتره ولی اگه لوله ای که عدسی چشمی داخلش قرار میگیره رو طوری کنی که حدود ۱۰ سانت راخت جلو و عقب بره نه میتونی با یه لوله بسازیش

همایون:با سلام دوست عزیز ممنون از این مطالب بسیار خوبتون من تازه شروع کردم به کار نجوم و تازه کارم اگه میشه یک کتاب معرفی کنید تا بتونم بهتر در مورد نجوم بدونم با تشکر

جواب : بهترین کتابی که میشناسم "نجوم به زبان" ساده "اثر مایر دگانی "هست


دوستدار پر و پا قرص سایت خوبتان:میشه بگید از کجا می تونم یه تلسکوپ بخرم؟

جواب :بستگی داره به اینكه كجا زندگی میكنی، البته تمام شركت هایی كه ابزار نجومی میفروشن معمولا وب سایتم دارن كه مشخصات تلسكوپای كه میفروشن داخلشه شیراز و تهران شركت هایی تخصصی ابزار نجومی هستن كه بهترین جا واسه خرید تلسكوپ هستن

ناهید: تبدیل رو باید از کجا بخریم؟

جواب: از ابزار ساختمانی فروشی ها
طبقه بندی: آموزش، 
ارسال توسط دانلود . چت . مطلب . عكس . اس ام اس . بازی (download . chat ) ادیب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
محل بنر سایت شما
اگه خواستین بنر شما رو اینجا بزارم بهم بگین اما باید قبلش شما بنر وبلاگ منو بزارین ====================== ================== ***Change language blog*** ====================== ======================

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ